Movití Češi se čím dál častěji stěhují do Švýcarska

14.6.2021 Hubert Peter Pazdera

Čeští milionáři a miliardáři stále více přemýšlejí o přestěhování do Švýcarska. Někteří z nich již podnikli konkrétní kroky, aby k přesunu došlo. Pandemie Covid-19 zdaleka nebyla jediným faktorem, proč se rozhodli Českou republiku opustit a zapustit kořeny v jedné z nejlukrativnějších zemí světa.

Švýcarsko na prvním místě

Trend přesunu do Švýcarska je v kruzích české smetánky patrný už několik let. Když například před několika lety vznikl výzkum mezi tisícovkou movitých českých občanů, nejčastější odpovědí na alternativní zemi k životu bylo právě Švýcarsko, následováno Velkou Británii. Češi také častěji než Slováci volili zaoceánské země jako USA či Kanadu. Coby lákává alternativa se ale Švýcarsko objevuje na prvních příčkách. A není se čemu divit.

Životní úroveň ve Švýcarsku patří mezi nejvyšší na světě – Švýcaři mají v průměru nejvyšší čistou mzdu na světě, lákadlem pro milionáře a miliardáře jsou nicméně velice nízké daně (výrazně nižší než v Česku). V roce 2019 bylo navíc Švýcarsko zařazeno na první příčku v žebříčku nejlepších míst k životu na světě.

Miliardářská evropská elita

V současnosti žije na světě 1,732 miliardářů. I když si tento typ lidí může zvolit k životu prakticky jakoukoliv destinaci, existuje 15 zemí, které si tito extrémně movití lidé vybírají nejčastěji. Asie v posledních letech zaznamenala obrovský boom, a proto je největší koncentrace miliardářů v současnosti právě tam – v Austrálii, na Taiwanu a v Japonsku. Z evropských zemí ale na špici pyšně ční právě Švýcarsko, ve kterém v současnosti žije 36 světových miliardářů.

Švýcarsko v posledních pěti letech zažilo výrazný příliv miliardářů – od roku 2015 se počet extrémně bohatých na švýcarském území téměř ztrojnásobil. A někteří z těchto miliardářů a milionářů zamířili do Švýcarska i z Česka.

Prominentní česká jména ve Švýcarsku

Mezi nejvýraznější české miliardářské persony, které se se svým majetkem přesunuli do Švýcarska, patří například druhý nejbohatší Čech Karel Komárek – majitel společnosti KKCG. Dalším českým miliardářem, kterého nyní Forbes zařazuje k miliardářům švýcarským, je Radovan Vítek z CPI Property Group.

Přemýšlíte i vy o přesunu do Švýcarska? Obraťte se na naši kancelář – se vším vám rádi poradíme. Díky mnohaletým zkušenostem na švýcarském trhu se můžete spolehnout na naprostou profesionalitu, diskrétnost a rychlé jednání.

picture
picture

Rádi se budeme Vaším případem zabývat.

Volejte na tel.: 044 933 07 33

AGENTUR PAZDERA, Treuhandbüro

Kreuzplatz 20, 8008 Zürich