Povolení k pobytu pro neevropany? možnost nabízí golden visa

17.3.2021 Hubert Peter Pazdera

Pro občany států mimo Evropskou Unii je velice obtížné získat ve Švýcarsku povolení k pobytu. Pro movité občany se ovšem nabízí možnost přesunout se do Švýcarska díky málo známému „zlatému vízu“, které člověka opravňuje k pobytu na švýcarském území. Za poslední čtyři roky této možnosti využilo například 34 čínských státních příslušníků. O co se jedná, jaké musí člověk splňovat podmínky a jak „zlaté vízum“ získat? Na to se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Co je to „zlaté vízum“?

Golden Visa neboli investiční občanství, je směřováno na bohaté cizí státní příslušníky ze zemí mimo EU, které ve Švýcarsku hodlají pobývat kvůli „významným kantonálním fiskálním zájmům“ – tedy se chystají investovat vysoké finanční částky a vytvářet nové pracovní pozice.

Pokud se rozhodnete o „zlaté vízum“ požádat, získáte povolení k pobytu ve Švýcarsku nejen pro sebe, ale také pro nejbližší rodinné příslušníky (manžel/manželka a děti). Tento status vám bude zachován, pokud v zemi budete danou investici udržovat. Před získáním trvalého pobytu je nicméně potřeba žít ve Švýcarsku alespoň deset let a alespoň dvanáct let pro získání občanství.

Podmínky pro získání „zlatého víza“

Na rozdíl od řady zemí Evropské Unie, jsou podmínky pro udělení „zlatého víza“ ve Švýcarsku mnohem striktnější. V prvé řadě je potřeba učinit jednu z těchto investic: zřídit firmu, která nabídne nová pracovní místa švýcarským občanům či platit roční daň v rozpětí mezi 150,000 CHF – 1 milionem CHF v závislosti na tom, v jakém kantonu se hodláte usadit (nejlevnější bývá oblast Ženevy).

Podmínky udělení „zlatého víza“ se liší stát od státu, obecně je ale potřeba doložit následující: že investici hodláte splatit vlastními finančními prostředky; že byl kapitál opatřen legální cestou; že nemáte zápis v trestním rejstříku; že dokážete zaopatřit sebe a svou rodinu po dobu, kdy hodláte v zemi žít.

V současnosti „zlaté vízum“ nabízí sedm zemí Evropské Unie (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie, Malta, Rakousko a Belgie) plus Švýcarsko.

picture
picture

Rádi se budeme Vaším případem zabývat.

Volejte na tel.: 044 933 07 33

AGENTUR PAZDERA, Treuhandbüro

Kreuzplatz 20, 8008 Zürich